Псыхуабэ епархием щыщ гупыр Тхьэ щелъэIуащ Калининград митрополием

11.09.2021
Просмотры: 2895

2021 гъэм фокIадэм и 6-10-хэм Псыхуабэ епархием и щоджэнхэмрэ мамыр цIыхухэмрэ Псыхуабэ, Черкесск щIыналъэхэм я архиепископ Феофилакт я пашэу Калининград митрополием щыIащ.

Урысейм и щIыналъэхэм ящыщ зым фокIадэм и 7-м зыхагъэгъуэзэн щIадзащ Кенигберг и деж щыщIадзэри Кант хытIыгуныкъуэм и тхыдэм тепсэлъыхьащ, кафедральнэ члисэм деж. Къалэжьым и хъумапIэхэм зыхагъэгъуэза нэужь, Пастыр нэхъыщхьэм и гъусэу гупыр КъегъэлакIуэ Христоc и цIэр зезыхьэ кафедральнэ члисэ зэхуэхьэсам щыIащ, XIII лIэщIыгъуэм и Юдитенкирхе кIуащ, иджы Никольскэ члисэ хъуам, Тхьэм и Анэм и «Державная» тхьэнапэм и цIэр зезыхьэ цIыхубз къулъшырыфым и пщIантIэм. Архиепископ Феофилакт IущIащ къулъшырыфым и унафэщI игумение Софие (Херхенредер).

ХьэщIэхэм зыплъыхьакIуэм и етIуанэ махуэр траухуащ ЮНЕСКО и фэеплъым – Крушскэ щхьэцым, Зеленоград къалэм. Гупыр къалэм щыIащ икIи Спасо-Преображенскэ члисэ зэхуэхьэсам – щихъ Адальберт м кирхым. Члисэ зэхуэхьэсам и унафэщI щоджэн нэхъыжь Ильницкий Игорь екIуэлIапIэм и гъащIэм и зыужьыныгъэхэм къытеувыIащ, Псыхуабэ епархием и члисэхэм тепсэлъыхьащ.

Ещанэ махуэр ирагъэжьащ Светлогорск къалэм зыплъыхьакIуэ кIуэри икIи фэеплъ члисэм Тхьэ щелъэIуащ, Светлогорск 1972 гъэм къыщыхъуа гузэвэгъуэм хэкIуэдахэм Тхьэ хуелъэIуащ. ХьэщIэхэм зыхагъэгъуэзащ къалэжьым и щIыпIэ дахэхэм, янтар къыщIэгъэкIыпIэм щыIащ.

Зэхыхьэр щиухым Свято-Елисаветинскэ цIыхубз къулъшырыф Приозерскэ къуажэм щыIащ. Щоджэн нэхъыжьыр къулъшырыфым и члисэхэм Тхьэ щелъэIуащ, иужькIэ ахэр IущIащ – игумение Елисаветэ (Кольцовэ). ЗэIущIэр къызэригъэпэщащ Псыхуабэ епархием и «Кавказский паломник» IуэхущIапIэм.

2895
Фотогалерея