Архиепископ Феофилакт хэтащ Москва и духовнэ академием и гуфIэгъуэ зэхыхьэхэм

14.10.2018
Просмотры: 4026

2018 гъэм жэпуэгъуэм и 13-14-хэм Псыхуабэ, Черкесск щIыналъэхэм я архиепископ Феофилакт хэтащ Москва и духовнэ академием и пащтыхь шэнтиуэ махуэшхуэхэм.
2018 гъэм жэпуэгъуэм и 13-м, Тхьэм и Анэм и Покров махуэшхуэм, Москва и духовнэ академиемрэ Свято-Троицкэ лаврымрэ щыIащ «Аквариум» рок-гупым и пашэ, музыкант икIи композитор Гребенщиков Борис.
МДА-м и ректор, Верейск и архиепископ Амвросий щIыгъуу ар Троицкэ члисэ зэхуэхьэсам щыIащ икIи щихъ Радонижский Сергий и къарум лъэIэсащ. Зэпсэлъэныгъэ нэужьым Москва и Духовнэ академием ректорым Борис тыгъэ хуищIащ и тхылъыр. Архиепископ Феофилакт Гребенщиков Борис иригъэблэгъащ Тхьэм и нэфI зыщыхуа Кавказым.
А махуэ дыдэм архиепископ Феофилакт хэтащ Ташкентскрэ Узбекистанскрэ я митрополит Викентий иригъэкIуэкIам. Абы апхуэдэу къулыкъур драгъэкIуэкIащ Таллинрэ Эстоние псомрэ я митрополит, академием и ректор, Верейск и архиепископ Амвросийрэ Зарайский и епископ Константинрэ, Коломенск и духовнэ семинарием и ректорыр.
ТхьэлъэIум и пэ къихуэу академием щыIащ Лаврым и унафэщI, Сергиево- Посад и архиепископ Феогност икIи щихънагъым, ректорым, еджакIуэхэмрэ егъэджакIуэхэмрэ ехъуэхъуащ. Махуэшхуэм ирихьэлIэу щихънагъым Покров цIыхубз къулъшырыфым и пащтыхь шэнтиуэ махуэшхуэхэр иригъэкIуэкIащ. Духовнэ академием кIуэфакъым Львоврэ Галицкрэ я архиепископ Филарет, ауэ тыгъэрэ хъуэхъурэ къыздихьащ. МДА-м и пащтыхь шэнтиуэ махуэшхуэмкIэ ехъуэхъуащ Солнечногорск и архиепископ Сергий, Патриарх Кирилл и Административнэ секретариатым и унафэщIыр.
ТхьэлъэIум хыхьэу архиепископ Феофилакт Шестопсалмием къеджащ. Жэпуэгъуэм и 14-м махуэшхуэ тхьэлъэIу литургиер ирагъэкIуэкIащ Ташкентскрэ Узбекистанскрэ я митрополит Викентий, Таллинскрэ Эстоние псомрэ  я митрополит Евгений, илъэс 23-м щIигъукIэ МДА-м и ректору щыта, Академием иректор, Псыхуабэ, Черкесск щIыналъэхэм я архиепископ Феофилакт, Коломенск семинарием и ректор, Зарайск и епископ Константин.
Абыхэм къулыкъур драгъэкIуэкIащ РПЦ Егъэджэныгъэ комитетым и унафэщI, МДА-м и профессор щоджэн нэхъыжь Козлов Максим, Сретенскэ семинарием ректор къалэнхэр щызыгъэзащIэ игумен Силуан (Никитин), Николо-  Угрешскэ семинарием и ректор игумен Иоанн (Рубин), Николо-Перервинскэсеминарием и ректор щоджэн нэхъыжь Чувикин Владимир, Киевскэ духовнэ академием и Егъэджэныгъэ советым и секретарь, щоджэн нэхъыжь Яковчук Василий, егъэджакIуэхэр, Академием и студентхэр, ар къэзыухахэр.

ТхьэлъэIу литургие нэужьым митрополит Викентий егъэджакIуэхэм, студентхэм, академием и лэжьакIуэхэмрэ и хьэщIэхэмрэ ехъуэхъуащ пащтыхь шэнтиуэ махуэшхуэмкIэ.
Махуэшхуэ литургие нэужьым Покров академием члисэм егъэджакIуэхэмрэ студентхэмрэ пасэрей хабзэм тету Троицкэ члисэм кIуащ, щихъ Сергий папщIэ Тхьэ елъэIуну. Пащтыхь шэнтиуэ махуэшхуэм а хабзэм къыхыхьащ академием и хьэщIэхэр. Щихъ Сергий и къарум щыщ Iыхьэхэм деж Тхьэ щелъэIуащ Среднеазиатскэ митрополичье округым и Iэтащхьэ, Ташкентскрэ Узбекистанскрэ я митрополит  Викентий. Троицкэ члисэ зэхуэхьэсам Тхьэ щелъэIуащ Таллинрэ Эстоние псомрэя митрополит Евгений, Москва и духовнэ академием и ректор, Верейск и архиепископ Амвросий, Тыркуменистаным и патриаршэ екIуэлIапIэхэр зезыгъакIуэ архиепископ Феофилакт, Коломенск и духовнэ семинарием и ректор, Зарайск и епископ Константин, егъэджакIуэхэр, студентхэр, Академием и хьэщIэхэр. ИужькIэ ректорыр, хьэщIэхэр, егъэджакIуэхэр, актовэ пэшым щызэхуэсащ 

Тхьэм и Анэм и Покровым теухуа я гупсысэхэмкIэ зэдэгуэшэн щхьэкIэ. ГуфIэгъуэ зэхыхьэм и Президиумыр иригъэкIуэкIащ Ташкентскрэ Узбекистанскрэ я митрополит Викентий, Азие курыт митрополичье округым и Iэтащхьэм.  Митрополит Викентий и псалъэм къыхигъэщащ Москварэ Урысей псомрэ яПатриарх Кирилл и хъуэхъур икIи къыхигъэщащ Патриархым Москва духовнэ академием гулъытэ ин зэрыхуищIыр.
Хъуэхъухэм я кум пэшым щыIуащ духовнэ уэрэдхэр. Москва и духовнэ академием и хор игумен Никифор (Кирзин) зэригъакIуэм и концертым хыхьэу ягъэзэщIащ къардэн Трубачёв Сергийрэ Чесноков Павелрэ я уэрэдхэр. Илъэс 23- м къриубыдэу МДА-м и унафэщIу лэжьа, Таллинрэ Эстоние псомрэ я митрополит, Москва и духовнэ академием и ректор Евгений, Эстонием и Чристэн Члисэм и  унафэщIыр ягъэлъапIэу. Москва и духовнэ академием и егъэджакIуэ-профессоркорпорацэм и унафэкIэ, Патриарх Кирилл и резолюцэр щIагъэбыдэжри, духовнэ егъэджэныгъэм хуищIа хэлъхьэныгъэхэм папщIэ Евгений иратащ Москва и духовнэ академием и доктор щIыхьыцIэр.
Члисэм хуищIа хэлъхьэныгъэмрэ лэжьыгъэмрэ папщIэ абы хуагъэфэщащ щихъ Филарет и медалыр, Москва и митрополитым, I нагъыщэр иратащ Москва и духовнэ академиер къэзыуха, Азие курыт митрополичье округым и унафэщI, Ташкентскрэ Узбекистанскрэ я митрополит Викентий, егъэджэныгъэмрэ щIэныгъэмкIэ Федеральнэ къулыкъущIапIэм и унафэщI Кравцов Сергей. Москва и духовнэ академием жыджэру зэрыхэтым папщIэ МДА-р къэзыуха, Псыхуабэ, Черкесск щIыналъэхэм я архиепископ Феофилакт хуагъэфэщащ «И лэжьыгъэмрэ и ехъулIэныгъэмрэ папщIэ» медалыр. Ар гуапэу ехъуэхъуащ ректорым, профессор-егъэджакIуэ гупым, студентхэм, Москва и духовнэ академием и махуэмкIэ.

4026
Фотогалерея