Щихънагъ Феофилакт Патриарх Кирилл къулыкъу дищIащ

02.02.2018
Просмотры: 3198

2018 гъэм мазаем и 1-м, Москварэ Урысей псомрэ я Патриарх Кирилл и къулыкъум зэрыпэувэрэ илъэсипщI щрикъум, Москва КъегъэлакIуэ Христос и цIэр зезыхьэ и кафедральнэ члисэ зэхуэхьэсам тхьэлъэIу литургие щрагъэкIуэкIащ. Щихънагъ нэхъыщхьэм тхьэлъэIур иригъэкIуэкIащ. Урыс Чристэн Члисэм и Iэтащхьэм пастыр нэхъыщхьэхэм ящIыгъуу къулыкъур дигъэзэщIащ Псыхуабэ, Черкесск щIыналъэхэм я щихънагъ Феофилакт.
ТхьэлъэIум хэтащ Москва и Патриаршэ тыхь щIапIэм и Чристэн Члисэхэм я лIыкIуэхэр: Киринск и митрополит Афанасий (Александрийскэ Чристэн Члисэ); щихънагъ Моравичский Антоний (Серб Чристэн Члисэ); архимандрит Стефан (Диспиракис) (Иерусалим Чристэн Члисэ); архимандрит Серафим (Шемятовский), Чехиемрэ Словакиемрэ я Чристэн Члисэ; щоджэн нэхъыжь Андреюк Даниил (Америкэм и Чристэн Члисэ).
Щихънагъым къулыкъур драгъэкIуэкIащ: схиархимандрит Илий (Ноздрин); протопресвитер Диваков Владимир, Москварэ урысей псомрэ я Патриархым и секретарь; щодджэн нэхъыжь Рязанцев Михаил, КъегъэлакIуэ Христос и цIэр зезыхьэ Члисэм и ключарь; щоджэн нэхъыжь Балашов Николай; ОВЦС-м и унафэщIым и къуэдзэ; архимандрит Филарет (Булеков), ОВЦС-м и унафэщIым и къуэдзэ; архимандрит Саввэ (Тутунов), Москва Патриархием и Iуэхухэр зезыгъакIуэм и къуэдзэ; архимандрит Александр (Елисов), Урыс духовнэ Миссие Иерусалим щыIэм и унафэщI; щоджэн нэхъыжь Привалов Сергий, IэщэкIэ зэщIэузэда къарухэм, хабзэхъумэ IэнатIэхэм ядэлэжьэнымкIэ Синод къудамэм и унафэщI; игумен Арсений (Соколов), Москварэ Урысей псомрэ я Патриарым и лIыкIуэу Антиохие, КъуэкIыпIэ псом я Патриархием щыIэ; щоджэн нэхъыжь Гундяев Михаил, Москва Патриархатым и лIыкIуэу члисэхэмрэ дунейпсо зэгухьэныгъэхэмрэ я Дунейпсо совет Женевэ щыIэм хэт; щоджэн нэхъыжь Егоров
Михаил, Москва областым и епархие управленэм и секретарь; щоджэн нэхъыжь Агейкин Александр, Богоявленскэ кафедральнэ члисэ зэхуэхьэса Москва щыIэм; къалащхьэм и щоджэнхэм.
Апхуэдэу Патриарх ЛъапIэм къулыкъу дащIащ ставропигиальнэ къулъшырыфхэм я унафэщIхэу: архимандрит Алексий (Поликарпов), Даниловэ къулыкъшырыфым и унафэщIым; архимандрит Феофилакт (Безукладников), Ново-Иерусалимскэ къулъшырыфым и унафэщIым; архимандрит Саввэ (Фатеев), Саввино- Сторожевскэ къулъшырыфым и унафэщIым; архимандрит Сергий (Воронков), Иосифо-Волоцкэ къулъшырыфым и унафэщIым; архимандрит Порфирий (Шутов), Соловецкэ къулъшырыфым и унафэщIым; игумен Петр (Еремеев), Высоко-Петровского къулъшырыфым и унафэщIым; игумен Варфоломей (Петров), Николо-Угрешскэ къулъшырыфым и унафэщIым ; иеромонах Даниил (Константинов), Заиконоспасскэ къулъшырыфым и унафэщIым и къалэнхэр зыгъэзащIэм.
КъегъэлакIуэ Христос и цIэр зезыхьэ Члисэм Тхьэ щелъэIуащ: Антиохийскэ, КъуэкIыпIэ псом я Патриархым и лIыкIуэ Филиппопольск и митрополит Нифон; Члисэм, жылагъуэм, хъыбарегъащIэ IэнатIэхэм я зэхущытыкIэхэмкIэ Синод къудамэм и унафэщI Легойдэ Владимир; цIыхубз къулъшырыфхэм я игумениехэр, Москварэ Подмосковьемрэ я щоджэнхэр, синод, нэгъуэщI члисэ IуэхущIапIэхэм я лэжьакIуэхэр, екIуэлIапIэхэм я советхэм я лIыкIуэхэр, егъэджакIуэхэр, еджакIуэхэр.
ТхьэлъэIум хэтащ: УФ-м и ФЗ-м и Къэрал Думэм и унафэщIым и япэ къуэдзэ Жуков А. Д.; УФ-м ЩэнхабзэмкIэ и министр Мединский В.Р; УФ-м и ФЗ-м и Къэрал Думэм хамэ къэрал IуэхухэмкIэ и Комитетым и унафэщI Слуцкий Л. Е; Москва и къалэ думэм и унафэщI Шапошников А.В; Москва къалэм лъэпкъ политикэмкIэ, щIыналъэ зэхуаку зэпыщIэныгъэхэмрэ туризмымкIэ Департаментым и унафэщI, Сучков В.И; УФ-м и ФЗ-м и Къэрал думэм и депутат, Москва къалэм и мэрым ухуэныгъэ IуэхухэмкIэ и чэнджэщэгъу Ресин В. И; «ФосАгро» IуэхущIапIэм и унафэщI Гурьев А.Г. ; къэрал, жылагъуэ зэгухьэныгъэхэм я лIыкIуэхэр. ТхьэлъэIу уэрэдхэр жаIащ КъегъэлакIуэ Христос и цIэр зезыхьэ Члисэм и хорхэм (регент И.Б. Толкачев) и Троице-Сергиевэ лаврым и хорым (регент архимандрит Глеб (Кожевников)).
 «Союз», «Спас» телеканалхэмкIэ эфир занщIэкIэ къатащ махуэшхуэ тхьэлъэIур. Урыс Чристэн Члисэм дамыгъэхэмкIэ и Положенэм и 2.2.4 пунктым ипкъ иткIэ, 2017 гъэм Щоджэн нэхъыщхьэм и Зэхуэсым къыщащтам, Урыс Чристэн Члисэм и УнафэщIым Рижскрэ Латвие псомрэ я митрополит Александр етIуанэ панагиер иритащ.
Патриарх Кирилл щихънагъ нэхъыщхьэ къулыкъур хуигъэфэщащ:  Могилевскрэ Мстиславскрэ я щихънагъ Софроний,  Гомельскрэ Жлобинскрэ я щихънагъ Стефан, Благовещенскрэ Тындинскрэ я щихънагъ Лукиан, Подольск и щихънагъ Тихон, Венскрэ Будапештскрэ я щихънагъ Антоний.
Ектением хагъэхьащ Москварэ Урысей псомрэ я Патриарх ЛъапIэм теухуа тхьэлъэIухэр. Ектение нэужьым Крутицкрэ Коломенскрэ я митрополит Ювеналий Урыс Чристэн Члисэм и УнафэщIыр Тхьэ елъэIуащ. ИужькIэ Патриарх Кирилл тхьэлъэIу иригъэкIуэкIащ Украинэм мамырыгъэр щызэфIэувэжын папщIэ. УзэщIыныгъэр жиIащ Зарайск и щихънагъ Константин.
Литургие нэужьым митрополит Онуфрий къеджащ Патриархым Урыс Чристэн Члисэм и Синод лъапIэм хэтхэм къыхуагъэхьа хъуэхъу тхыгъэм, къыкIэлъыкIуэу Тхьэм папщIэ бэлыхь куэд зрагъэшэчахэм я тхьэнапэмрэ удз гъэгъарэ тыгъэ хуищIащ.
Урыс Чристэн Члисэм и Iэтащхьэм къызэхуэсахэм захуигъэзащ  Щихънагъым ехъуэхъуащ УФ-м и ФЗ-м и Къэрал думэм и унафэщIым и япэ къуэдзэр.

3198
Фотогалерея