Щихънагъ Феофилакт хэтащ Троице-Сергиевэ Лаврым и конференцэм

24.09.2017
Просмотры: 3499

2017 гъэм фокIадэм и 23-м Свято-Троице Сергиевэ Лаврым Москва щиIэ актовэ пэшышхуэм щрагъэжьащ «Преемство монашеской традиции в современных монастырях» конференцэр.
Конференцым и президиумым хэтащ Нижегородскрэ Арзамасскрэ я митрополит Георгий, къулъшырыфхэмрэ монашествэхэмрэ я гъащIэр къызэгъэпэщынымкIэ Межсоборнэ Присутствием и Комиссэм и унафэщIыр; Сергиевэ-Посадскэ архиепископ Феогност, къулъшырыфхэмрэ монашествэмкIэ Синод къудамэм и унафэщIыр; Горийскрэ Атенскрэ я митрополит Андрей (Куржы Чристэн Члисэ), Псыхуабэ, Черкесск щIыналъэхэм я щихънагъ нэхъыщхьэ Феофилакт; Лидскрэ Сморгонскрэ я епископ Порфирий, къулъшырыфхэмрэ монашествэмкIэ Белорусскэ экзархатым и Синод къудамэм и унафэщIыр; Касимовскрэ Сасовскрэ я епископ Дионисий, Цалкинск и епископ Григорий (Куржы Чристэн Члисэ); Арцизск и епископ Виктор, Одесскэ епархием и викарийр; Гостомельскэ епископ Тихон, Киевскэ епархием и викарийр.
«Монашеская традиция и ее значение в современных монастырях» темэмкIэ пленарнэ зэIущIэр къыщызэIуихым, Нижегородскрэ Арзамаскрэ я митрополит Георгий фIыщIэ хуищIащ Синод къудамэм къулъшырыфхэмрэ монашествэмкIэ и къудамэм и унафэщI, Сергиево-Посад и архиепископ Феогнострэ Москва и духовнэ академием и ректор, Верейск и архиепископ Евгенийрэ, зэхыхьэр къызэрызэрагъэпэщам папщIэ икIи ягу къигъэкIыжащ иджырей монашествэр къызэрыщIэрэщIэжыр.
«Афонские традиции русского монашества» докладыр ищIащ тхыдэ щIэныгъэхэм я доктор, профессор, Ломоносовым и цIэр зезыхьэ филологие факультетым и византие, иджырей алыдж кафедрэм и унафэщI Бибиков М. В. Ар къытеувыIащ Афонымрэ урыс къулъшырыфмхэмрэ я зэпыщIэныгъэм. Абы къыхигъэщащ урыс щIыналъэм икIыу Афоным Тхьэ щелъэIуну кIуэхэм ди къэралым и монашествэм ижь къызэрыщIихуар.
Нижегородскрэ Арзамасскрэ я митрополит Георгий и «Духовное руководство в свете древних монашеских традиций» докладым къызэхуэсахэм ягу къыщигъэкIыжащ ХъыбарыфIхэр зэрыт тхылъ лъапIэм и мыхьэнэр монах хабзэхэр къыщыдгъэщIэрэщIэжкIэ нэхъапэIуэкIэ щыIа Iуэху бгъэдыхьэкIэхэр къэгъэсэбэпын, монашествэр шынагъуэхэм ящытхъумэн зэрыхуейр.
Псыхуабэ, Черкесск щIыналъэхэм я щихънагъ нэхъыщхьэ Феофилакт и «Монашеские традиции в годы гонений на Церковь в XX веке и их значение в новейшей истории монашества» темэм щыпищащ Бибиков М.В. зи гугъу ищIахэм. 

Ар къытеувыIащ Кавказ Ищхъэрэм и къулъшырыфхэм – Александро-Афонскэ Зеленчукскэ къулъшырыфымрэ Псыхуабэ епархием и Успенскэ Второ-Афонскэ Бештаусркэ къулъшырыфымрэ. Бештаурскэ къулъшырыфыр, Кавказым и Минводы и узэщIыныгъэ центрыр, диныр зэхэзехуэн щащIа лъэхъэнэм чристэным и хъумапIэ хъуащ. Щоджэнхэм скитхэр щэхуу къызэIуахырт, фIэщхъуныгъэр ягъэбыдэн, Тхьэр щымыIэу къэзылъытэхэм пэщIэтынухэр ягъэхьэзырын папщIэ. Махуэм и етIуанэ Iыхьэм конференцэм щыпащащ «Практические аспекты духовного руководства: преемство традиций» секцэм. Зэхуэсым и лэжьыгъэм хэтащ Урыс Чристэн Члисэм и епархие 104-м щыщ цIыху 283-рэ, Поместнэ Элладскэ, Куржы, Серб, Румын Члисэхэм, Украинэ Чристэн Члисэм, Молдоварэ Къэзэхъстанымрэ я Чристэн Члисэхэм я митрополичье округым щыщхэр. 2017 гъэм фокIадэм и 24-м «Преемство монашеской традиции в современных монастырях» конференцэм и лэжьыгъэм пащащ. Псыхуабэ епархием и лIыкIуэхэм хыхьащ игумение Варварэрэ (Шурыгинэ) иеромонах Михаилрэ (Гичко).

3499
Фотогалерея