Епархием и лIыкIуэр члисэ-жылагъуэ советым къыщыпсэлъащ

10.12.2018
Просмотры: 2544

2018 гъэм дыгъэгъазэм и 6-м Москва къалэм КъегъэлакIуэ Христос и Сергиевэ залым Члисэ-жылагъуэ совет урыс члисэ уэрэдхэм зегъэужьынымкIэ Москварэ Урысей псомрэ я Патриархием и зэIущIэ щекIуэкIащ.

Зэхыхьэм хэтхэм захуигъэзащ советым и унафэщI, Москва и Богоявленскэ кафедральнэ члисэ зэхуэхьэсам и унафэщIу Елоховэ щыIэ щоджэн нэхъыжь Агейкин Александр. Советым хэтхэр тепсэлъыхьащ 2019 гъэм регентхэм, уэрэджыIакIуэхэм я II Дунейпсо съездым зэрызыхуагъэхьэзырынум.

Псыхуабэ, Черкесск щIыналъэхэм я архиепископ Феофилакт иригъэцIыхури, советым хагъэхьащ епархием и регент курсхэм я унафэщI щоджэн нэхъыжь Кузнецов Сергий. Ар хэтащ зэIущIэм икIи члисэ уэрэдхэм Псыхуабэ, Черкесск епархием зыщегъэужьыным тепсэлъыхьащ.

Зэхыхьэм къыщыпсэлъащ: Щерба Т.Н – щихъ Николай и цIэр зезыхьэ кафедральнэ члисэ зэхуэхьэсам и регентыр, Мир Ликийск и архиепископыр, Венэ къалэм Телъыджэ къыщызыгъэхъур. Абы и докладыр триухуащ «Вопросы богослужебного пения в зарубежных приходах Русской Православной Церкви на примере Венской и Австрийской епархии».

Фекулэ П.А. – Урыс Чристэн Члисэм и Синод кафедральнэ члисэ зэхуэхьэсам и соборнэ хор Нью-Йорк щыIэм и регентыр. Абы и лэжьыгъэр триухуащ «Церковно-певческая деятельность Русской Православной Церкви Заграницей в Северной Америке».

Вильке М. – Урыс Чристэн Члисэм и Воскресенскэ кафедральнэ члисэ зэхуэхьэса Берлин къалэм щыIэм и регентыр. «Хор кафедрального собора города Берлина: Краткая историческая справка, современное положение, проблемы» - арат и лэжьыгъэр зытеухуар. Политовэ М.А. – Париж и Свято-Троицкэ кафедральнэ члисэ зэхуэхьэсам и регентым, Бранли тенджыз Iуфэм Париж щиIэ псэкупсэ-щэнхабзэ чристэн центрым и щэнхабзэ къудамэм и унафэщIым и къуэдзэр. Ар теухуауэ щытащ «Православное церковное пение во Франции» темэм. Сафонов Г.Л. – Москва и Даниловэ ставропигиальнэ цIыхухъу къулъшырыфым и художественнэ унафэщI икIи регент нэхъыщхьэ. Абы и докладыр теухуауэ щытащ «Актуальные проблемы организации и проведения церковно-певческих съездов». Доклад нэужьым Iуэху зэIумыбз куэдым теухуа я Iуэху еплъыкIэхэмкIэ зэхъуэжащ. Ахэр теухуауэ щытащ члисэ уэрэдхэр жыIэным зегъэужьыным. Апхуэдэу советым хэтхэр щыIащ члисэ хор дирижёрхэм я мастер-классхэм.

***

Москварэ Урысей псомрэ я Патриархым урыс члисэ уэрэдхэм зегъэужьынымкIэ и Члисэ-жылагъуэ советыр къызэрагъэпэщащ. Абы хыхьэу Синод ЛъапIэм и унафэкIэ 2016 гъэм дыгъэгъазэм и 27-м ирихьэлIэу (журнал №125). Советым и унафэщI хъуащ Москва и Богоявленскэ кафедральнэ члисэ зэхуэхьэса Елоховэ щыIэм и щоджэн нэхъыжь Агейкин Александр.

2017 гъэм гъатхэпэм и 9-м Урыс Чристэн Члисэм и Синод ЛъапIэм и зэхыхьэм урыс члисэ уэрэдхэр жыIэнымкIэ Члисэ-жылагъуэ совет Москварэ Урысей псомрэ я патриархым и деж щылажьэм хэтынухэр щаубзыхуащ. апхуэдэщ Урысейм и регентхэмрэ щIэныгъэлIхэмрэ, Къэзэхъстаным, Украинэм, Белоруссием, Молдавием, гъунэгъу щIыналъэхэм щыщхэр

2544
Фотогалерея